реклама

Во светот на шоубизот се појавија ударни вести, чиј обем ќе биде јасен на сите кои со недели и месеци ја следат драмата помеѓу Селена Гомез – Хејли Бибер – ТикТок. Останатите од вас веројатно ќе бидете многу збунети, сепак…

„Хејли Бибер ме контактираше и ми даде до знаење дека добива смртни закани и негативни коментари со омраза. Ова не е нешто што јас го поддржувам. Никој не треба да доживее омраза и злоупотреба. Отсекогаш се залагав за добрина и сакам ова да престане“. , напиша накратко Селена на својот Инстаграм Стори и на тој начин ги повика своите следбеници да престанат да ја мразат Хејли Бибер, сопругата на нејзиниот поранешен Џастин Бибер.

реклама

Ова е прв пат Селена јавно да ја споменува Хејли.

А сега за сите оние кои не разбираат за што зборуваме, еве го објаснувањето на драмата.

реклама

Како започна драмата?

Манекенката Хејли Бибер, сопругата на пејачот Џастин Бибер, се најде на удар на критиките за драмата што следеше откако фановите тврдат дека таа, Кендал и Кајли Џенер ја исмевале Селена Гомез во нивните видеа на TikTok и приказни на Инстаграм.

реклама

Се започна во средината на јануари кога папараците ја уловија Селена на плажа и објавија фотографии од нејзината „несовршена“ фигура.

Хејли, Кендал и Џастин Скај потоа објавија заедничко видео на TikTok во кое синхронизираа стихови во која пишуваше: „Не велејќи дека го заслужила тоа, но Божјиот тајминг е секогаш во право“. Многу обожаватели се увериле дека видеото е за Селена и ја нарекле Хејли „љубоморна кучка“, на што таа го избришала видеото и рекла дека не и била намера да ја навредува Селена и дека го користела текстот затоа што е во тренд.

Драмата продолжи во февруари кога Селена ја симна Кајли од тронот како најследена жена на Инстаграм. Селена потоа на следбениците во едно од видеата им ги покажала своите претерано откинати веѓи, а веднаш потоа се случила „уште една случајност“.

Кајли на Инстаграм објави фотографија од зумираната веѓа со натпис „дали случајно?“, а потоа објави скриншот од разговорот со Хејли во FaceTime. Кајли дури и се огласи на TikTok и под едно видео коментираше дека „нејзината објава во никој случај не беше за Селена“, но тоа не функционираше.

Наскоро на социјалните мрежи започна вистинска навивачка војна. Милиони луѓе застанаа во одбрана на Селена Гомез и почнаа да ги повикуваат другите да ја следат на социјалните мрежи, а да ги следат Кајли и Хејли. Бројот на нивните следбеници брзо почна да се намалува за стотици илјади, додека Селена се искачи од 381 милион на над 400 милиони и стана жена со најмногу следења во историјата.

Во исто време, Кајли и Хејли мораа да ги заклучуваат коментарите на нивните објави поради големиот број хејтери кои ги нарекуваат „злобни девојки“.

Гомез потоа им се заблагодари на своите фанови за поддршката, но ги покани да бидат „пољубезни“.

„Ви благодарам и многу ве сакам сите. Длабоко сум благодарна за секој од вас. Ме правите неверојатно среќна. Ве молам бидете пољубезни и земете во предвид менталното здравје на другите. Бев тажна и им посакувам на сите добро“, таа напиша во коментарите на видеото.на TikTok.

Тие позираа заедно, но сè брзо се распадна
Во октомври минатата година Хејли и Селена за прв пат позираа заедно на гала вечера, а многумина тогаш мислеа дека на долгогодишното непријателство (најчесто инсинуирано од обожавателите) му дојде крајот. „Ова е историски настан“, „Ова ми ја направи годината подобра“, „Оваа фотографија ќе донесе светски мир“, се пошегуваа фановите во коментарите. Фотографијата повеќе не може да се најде на интернет.

Хејли претходно претрпе злоупотреба на интернет од обожавателите на Селена кои тврдеа дека манекенката го „украла“ Бибер од пејачката и дека таа била причината за раскинувањето. На крајот на септември, Хејли зборуваше за сè во подкастот Call Her Daddy.

“Кога тој и јас почнавме да се гледаме, тој не беше во врска. Јас не сум таков човек да се мешам во нечија врска. Никогаш не би го направила тоа”, изјавила тогаш таа. Додала и дека ја почитува Селена и открила дека разговарале откако таа и Бибер се венчале. Меѓутоа, бројните „случајности“ во објавите и постапките на Хејли ги убедија обожавателите дека таа е всушност таа што со години не ја остава Селена на мира.

Хејли се омажи за Џастин во 2018 година

Хејли и Џастин првпат беа романтично поврзани во декември 2015 година, кога пејачката и Гомез за прв пат раскинаа. Џастин подоцна се впуштил во романса со Софија Ричи. Во ноември 2017 година, тој повторно беше фотографиран како вози велосипед со Гомез. Бибер потоа повторно се смирил со Хејли во јуни 2018 година.

Откако официјално се венчаа три месеци подоцна, дуото уште еднаш се венчаа пред семејството и пријателите во септември 2019 година во Јужна Каролина. Врската на Џастин и Селена траеше од 2010 до 2018 година со прекини, а поради тоа некои од обожавателите на пејачот веруваат дека Хејли влијаела на нивното конечно раскинување.

реклама