Северна Кореја тестираше нов подводен дрон способен да носи нуклеарно оружје, објавија државните медиуми, а лидерот Ким Џонг Ун предупреди дека заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД мора да престанат.

Државната новинска агенција КЦНА објави дека подводниот нуклеарен дрон останал под вода повеќе од 59 часа и се движел на длабочина од 80 до 150 метри, а бил детониран во водите на источниот брег на земјата.

„Овој подводен нуклеарен дрон за напад може да се распореди на кој било брег и пристаниште или да се влече од површински брод за операции“, извести новинската агенција, додавајќи дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледувал тестирањето.

Новиот систем на беспилотни летала, како што објави агенцијата, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да ги уништи поморските напаѓачи и оперативните пристаништа со создавање голем радиоактивен бран преку подводна експлозија.

Прикажи повеќе