Северна Кореја денеска истрела ракета со долг дострел од нејзиниот источен брег, што претставува дванаесетто лансирање на Пјонгјанг годинава, пред состанокот меѓу јужнокорејските и јапонските лидери во Вилнус.

Лансирањето уследи по реакциите на Северна Кореја во последните денови, вклучително и обвинувањата дека американските шпионски авиони неодамна го нарушиле нејзиниот воздушен простор, како и осудите за неодамнешната посета на Јужна Кореја на американска подморница со крстосувачки ракети со нуклеарен погон.

Лансирањето се случува за време на самитот на НАТО во Литванија каде лидерите на Јужна Кореја и Јапонија ќе разговараат за растечките закани, вклучително и нуклеарно вооружената Северна Кореја.

Прикажи повеќе