Реновирањето на сите згради и инфраструктура оштетени во Украина за време на војната со Русија ќе чини околу 60 милијарди долари, соопшти Светската банка.

Advertisements

Претседателот Дејвид Малпас на конференција на Светската банка рече дека раната проценка на цената на штетата не ги вклучува растечките економски трошоци на војната за Украина.

Степенот на штетата останува нејасен во некои области, како што е силно бомбардираниот Мариупол, иако се шпекулира дека 90 отсто од градската инфраструктура е уништена, се вели во соопштението.

„Се разбира дека војната сè уште трае, така што тие трошоци растат“, рече Малпас.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека на Украина и требаат 7 милијарди долари месечно за да ги надомести економските загуби предизвикани од војната.

Прикажи повеќе