Светската политичка и бизнис елита се собира во Давос, каде утре почнува Светскиот економски форум

Светската бизнис елита и шефовите на држави од десетици земји ширум светот се собираат денеска во швајцарскиот туристички град Давос, за да учествуваат на годинашниот Светски економски форум, кој почнува утре и ќе трае до петок, 19 јануари, објави Си-Ен-Би-Си.

Овогодинешниот форум се одржува под тема „Враќање на довербата“ и ќе допре до голем број теми поврзани со острата ескалација на геополитичките тензии и глобалните трговски грижи поврзани со Блискиот Исток. Инфлацијата и економскиот раст, војната во Украина, технолошките промени и глобалната фрагментација се исто така високо на агендата на настанот, пренесува МИА.

Меѓу највисоките политички фигури кои се очекува да присуствуваат на Давос се кинескиот премиер Ли Чијанг и францускиот претседател Емануел Макрон, и двајцата ќе имаат специјални обраќања. Макрон е единствениот шеф на државата од Г7, кој ќе учествува на форумот во Давос. Минатата година на форумот од страната на Г7 присуствуваше само германскиот канцелар Олаф Шолц.

Американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Риши Сунак не присуствуваа на Светскиот економски форум откако ја презедоа функцијата.

Сепак, оваа година на Давос се очекува да присуствуваат политичари и министри за финансии од многу други земји, вклучително и претставници од Шпанија, Белгија, Колумбија, Ирак, Либан, Ирска, Кенија, Нигерија, Тајланд, Сингапур и други.

Од американска страна ќе учествуваат државниот секретар Ентони Блинкен, советникот за национална безбедност Џејк Саливан и специјалниот претседателски претставник за климата Џон Кери.

Саливан најверојатно ќе присуствува на завршниот состанок на советниците за национална безбедност на Украина.

Аргентинскиот претседател Хавиер Милеј, кој исто така е меѓу учесниците на Светскиот економски форум, треба да даде изјава во среда, на 17 јануари.

Меѓу големите имиња од светот на бизнисот во Давос оваа година се Сем Алтман, извршниот директор на OpenAI, креаторот на четботот ChatGPIT. Се очекува тој да ја разгледа безбедноста и довербата во технологиите заедно со министерот за финансии на Обединетото Кралство, Џереми Хант и извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла.

На овогодинешниот Светски економски форум ќе присуствуваат и директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, претседателот на Светска банка, Аџај Банга, генералниот директор на Светската трговска организација Нгози Оконџо-Ивеала и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.