Избраниците на Пеп Гвардиола кикснаа во Премиерлигата по речиси три месеци и одиграа реми на гостувањето на „Сент Мерис“.

Саутемптон ја прекина серијата од 12 победи на Манчестер Сити дека актуелниот шампион ќе има мака вечерва, најави Вокер Питерс во 7. минута, дефанзивецот на асистенција на Редмон, погоди за 1-0.

„Светците“ долго време парираа, но заборавија на Лапорт во 65. минута, Французинот небранет со глава ја затресе мрежата за 1-1.