Направете го сутлијашот несекојдневен и вкусен.

Овој рецепт е само за возрасни бидејќи тајната состојка е рум.

Потребни состојки за 4-6 порции:

  • 1250 мл млеко
  • 120 грама ориз
  • едно стапче ванила
  • 100 грама шеќер
  • 2 лажички рум
  • 1 лажичка рендана кора од портокал
  • парчиња портокал

Начин на подготовка:

Во сад на оган ставете ги млекото, оризот и ванилата и оставете ги додека млекото не почне да врие. Потоа намалете ја температурата на среден оган и гответе околу 25 минути додека омекне оризот.

Додајте ги шеќерот, румот и кората од портокал и гответе така уште 5-10 минути додека смесата убаво не се згусне.

Поделете го сутлијашот во чинии и оставете ги во фрижидер неколку часа за да се изладат.

Сервирајте ги со парчиња портокал.