САД се закануваат со вето на новата резолуција за прекин на огнот во Газа во Советот за безбедност на ОН

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд предупреди дека доколку алжирската предложена резолуција со која се повикува на хуманитарен прекин на огнот во Газа излезе на гласање во Советот за безбедност на ОН, како што е изготвена, таа нема да биде усвоена од Вашингтон, пренесе Си-Ен-Ен.

Во изјавата од саботата, Томас-Гринфилд рече дека Соединетите Држави работат на договор меѓу Израел и Хамас со кој ќе бидат ослободени заложниците и ќе донесе пауза во борбите најмалку шест недели.

„Во текот на минатата недела, претседателот Бајден имаше повеќе повици со премиерот Нетанјаху, како и со лидерите на Египет и Катар, за да се поттикне овој договор. Иако остануваат празнини, клучните елементи се на маса“, рече амбасадорката.

„Веруваме дека овој договор претставува најдобра можност да се обединат сите заложници со нивните семејства и да се овозможи продолжена пауза во борбите, што ќе овозможи повеќе спасоносна храна, вода, гориво, лекови и други основни работи да дојдат во рацете на палестинските цивили кои очајно ми треба“, рече таа.

„Резолуцијата изнесена во Советот за безбедност, наспроти тоа, нема да ги постигне овие резултати, и навистина може да биде спротивна на нив… Поради таа причина, Соединетите Држави не поддржуваат акција за оваа нацрт-резолуција. Доколку излезе на гласање како што е изготвено, нема да биде усвоено“, рече Томас-Гринфилд понатаму.

Минатата среда, арапските земји во ОН ја потврдија својата поддршка за алжирската нацрт-резолуција, која повикува на итен прекин на огнот во Газа и непречено хуманитарна помош во услови на претстојната копнена инвазија на Израел на Рафах.

Во меѓувреме, на брифинг за новинарите заедно со другите членки, палестинскиот амбасадор во Обединетите нации, Ријад Мансур, ги повика ОН да дејствуваат и рече дека групата верува дека има „масовна“ поддршка за предложената резолуција.

Д. Т.