САД работат на дипломатски договор за да се избегне конфликт меѓу Израел и Хезболах

САД итно работат на дипломатски договор што ќе им овозможи на израелските и либанските цивили да се вратат во своите домови од двете страни на границата, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, додавајќи дека војната меѓу Израел и Хезболах би била катастрофална.

„Провокациите на Хезболах се закануваат да ги вовлечат израелскиот и либанскиот народ во војна што не ја сакаат. Таква војна би била катастрофа за Либан и би била погубна за невините израелски и либански цивили“, рече Остин на почетокот на средбата со неговиот Израелскиот колега Јоав Галант во Пентагон.

„Дипломатијата останува најдобриот начин да се спречи понатамошна ескалација. Затоа ние итно работиме на дипломатско решение што ќе го врати трајниот мир долж северната граница на Израел и ќе им овозможи на цивилите безбедно да се вратат во своите домови од двете страни на израелско-либанската граница“, додаде американскиот министер за одбрана.