Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) синоќа препорача вакцинирање на деца против ковид-19 од пет до 11 години со вакцината на „Фајзер“/„Бионтек“, што беше последниот чекор за започнување на кампањата за вакцинација на оваа возрасна група.

Advertisements

Право на вакцинирање имаат 28 милиони деца на таа возраст во САД.

Препораката на американскиот ЦДЦ доаѓа откако неодамна Американската агенција за лекови (ФДА) ја одобри вакцината за оваа група.

Децата ќе ја примаат вакцината во две дози како возрасни,

Прикажи повеќе