Американските санитарни власти денеска ја одобрија третата доза вакцина против коронаворус на компанијата Фајзер/Бионтек за деца од 12 до 15 години.
Третата доза за сите возрасни групи ќе може да се прими пет месеци по втората, наместо шест месеци како досега.

Advertisements

Одлуката е донесена во среде бранот од омикрон сојот на коронавирусот во САД, каде што учениците се спремаат за враќање во училиштата по распустот.

Прикажи повеќе