САД, Велика Британија, Франција и Германија го поддржуваaт Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна позиција да ја добие функцијата, објави Ројтерс.

Наследникот на Столтенберг ќе ја преземе функцијата во клучен момент, со задача да ја одржи поддршката на членките на НАТО за одбрана на Украина од руската инвазија, истовремено чувајќи се од каква било ескалација што би ја вовлекла Алијансата во директна војна со Москва.

Тројца дипломати рекоа дека тој досега има поддршка од околу 20 членки на НАТО. Но, друг висок дипломат предупреди дека договорот сè уште не е постигнат и дека сè уште може да се појави друг кандидат.

Лидерите на НАТО се назначуваат со консензус, што значи дека сите 31 членка мора да бидат на одборот за да се донесе конечна одлука.

Под водство на Руте, холандските трошоци за одбрана беа намалени за време на годините на фискално штедење. Руте долго време беше жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин.

М. П.