Русија ја засили својата офанзива во источна Украина и започна голем напад врз последното упориште во разурнатиот пристанишен град Мариупол. Во соседна Белорусија, вооружените сили започнаа ненадејни големи вежби на 4 мај за да ја тестираат нивната борбена готовност, соопшти украинското Министерство за одбрана. Москва распореди 22 баталјона во близина на Изум, објави британското Министерство за одбрана во својот дневен билтен на 4 мај, додавајќи дека очигледната цел на Русија е да ги заземе градовите Краматорск и Северодонецк на исток. Еден руски баталјон обично се состои од 700-800 војници. Според билтенот на британското разузнавање, заземањето на двата града „ќе ја консолидира руската воена контрола“ врз североисточна Украина.

Advertisements

Прикажи повеќе