Последното упориште на отпорот во Мариупол, фабриката за челик Азовстал, веќе е нападната од руските сили, откако и последните засолнати во централата беа евакуирани по почетокот на руската окупација. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили ги прекршиле договорите за безбедна евакуација.

Advertisements

Сепак, се верува дека околу 200 цивили се уште се внатре во фабриката за челик, како што соопшти градоначалникот на Мариупол, а дека 100.000 остануваат во градот. Фабриката од советската ера стана симбол на отпорот и предизвикот на Украина. Русија го напаѓа Мариупол додека се обидува да ја отцепи Украина од Црното Море и да ја поврзе територијата под руска контрола на југ и исток. Украинската војска, пак, објави бројни руски воздушни напади врз транспортната инфраструктура низ земјата и во регионот на Донбас.

„Непријателот продолжува да врши офанзивни операции во Источната оперативна зона со цел да воспостави целосна контрола на територијата на регионите Доњецк и Луганск и да одржува копнен коридор со привремено окупираниот украински Крим. За да ја уништи транспортната инфраструктура на Украина, непријателот започна ракетни напади врз објекти на регионите, вклучително и Одеса“, изјави Олександр Штупун, портпарол на украинската армија.

Во меѓувреме, руското Министерство за одбрана сподели снимки од тешките артилериски напади врз украинските позиции. Москва тврди дека за време на нападите биле убиени 310 припадници на украинските сили и дека била уништена 53 воена опрема.

Портпаролот на руската армија Игор Конашенков, исто така, рече дека руските сили нападнале шест трафостаници во близина на железничките станици низ Украина. Тој рече дека овие станици се користат за снабдување на украинските борци во регионот на Донбас со „оружје произведено од САД и европските земји“.

Алсат