Русија утре ќе ја прекине испораката на гас за Холандија, соопшти гасната компанија „Гас Тера“, која делумно е во сопственост на Холандија, пренесува „Гардијан“.

Advertisements

Оваа информација доаѓа откако компанијата одби да му плати гас на снабдувачот „Гаспром“ во рубли, поради спорот меѓу Западот и Русија околу плаќањето на енергијата. /Mакфакс

Прикажи повеќе