Тридневен прекин на огнот објавен од Русија требаше да започне на 5 мај наутро за да се овозможи евакуација на цивилите кои сè уште се заробени во уништената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, еден ден откако украинската војска соопшти дека се водат „крвави битки“. во стратешкиот пристанишен град на Азовското Море. Најавата на Русија, која дојде откако повеќе од 300 луѓе беа евакуирани од другите делови на Мариупол, беше дочекана со скептицизам, бидејќи претходните прекини на огнот постојано беа неуспешни, при што Украина ги обвини руските сили дека продолжуваат со нивните напади.

Advertisements

Прикажи повеќе