Русија може да започне агресија врз членка на НАТО во Источна Европа следната зима

Литванскиот претседател Гитанас Науседа изјави дека веројатноста Западот да престане да ја поддржува Украина е многу мала. Сепак, тој јасно стави до знаење дека ако тоа се случи, веројатноста за руска агресија против Литванија и НАТО ќе се зголеми.

„Ова ќе зависи од сценариото на војната во Украина. Ако Русија не успее да сврти сè во своја корист, тогаш, се разбира, ќе биде заглавена таму долго време и нема да може да се бори на неколку фронтови. Ако сè е поинаку, а Западот одеднаш се оттргне од Украина, нема да и ја пружи потребната помош… Да, тогаш ова може да се случи, но веројатноста за такво сценарио е мала“, рече Науседа во интервју за ТВ3. , коментирајќи го неодамна обновениот разговор за заканата од Русија за НАТО, пренесува литванскиот портал Делфи.

„Мислам дека ова е само желба да се започне дискусија од никаде. Никој нема одговор на прашањето кога однесувањето на Русија може да се промени и кога ќе го сврти погледот кон НАТО“, додаде претседателот.

Во Литванија, дискусиите за националната безбедност се разгореа по интервјуто со министерот за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис, кој рече дека Литванија избегнува да зборува за егзистенцијални закани. Притоа, шефот на литванската дипломатија рече дека Литванија не треба да се потпира само на гаранциите од член 5 на НАТО.

Подоцна, министерот презентираше план од 10 точки за зајакнување на безбедноста на Литванија – тој потсети на идејата за универзална регрутација, повика на повеќе инвестиции во одбранбената индустрија и разговараше за посебен данок за одбранбените потреби.

Сепак, ваквите изјави на Ландсбергис беа примени двосмислено. Некои пратеници се согласија дека Литванија треба да се подготви за можни закани, но се прашуваа зошто министерот не прави ништо.

Дискусиите беа предизвикани и од разликата во позициите на Ландсбергис и шефот на литванското Министерство за одбрана, Арвидас Анусаускас – вториот не беше склон да придава значење на предупредувањата на Ландсбергис и тврдеше дека нема сериозни промени во геополитичкиот простор на Литванија.

Претседателската служба исто така се придржуваше до истиот став – шефот на земјата му посака на Ландсбергис „да седне и да се смири“. Науседа, исто така, истакна дека политичарите не треба да изразуваат сомнеж во решеноста на сојузниците да ја бранат Литванија и да го активираат членот 5 на НАТО.

Како што претходно објави Укринформ, експертите од Институтот за проучување на војната (ISW) анализирајќи ги забелешките што рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги даде за време на колегиумот на руското Министерство за одбрана на 19 декември во врска со моменталната сила на руската армија, изразија мислење дека Русија ги канализира своите долгорочни напори за преструктуирање и проширување на својата армија за да ја подготви земјата за потенцијална војна од големи размери против НАТО.

Шојгу изјави дека руското Министерство за одбрана ќе даде приоритет на продолжувањето на војната во Украина и обуката на новоформираните единици и формации во 2024 година, истовремено повторувајќи ги заканите против Финска и пошироката алијанса на НАТО.

Како што пренесува Кијив индипендент, германскиот таблоид Билд на 23 декември, цитирајќи анонимен извор, објави дека европските разузнавачи сугерираат дека Русија може да изврши напад врз Европа во текот на зимата 2024-2025 година, доколку Соединетите Држави се најдат „без лидер“ по претседателските избори во САД во 2024 година,

Изворот на разузнавачката служба тврди дека потенцијалниот руски удар врз Европа може да се случи во текот на претседателскиот преоден период, во зависност од тоа претседателот Џо Бајден да не обезбеди реизбор на претседателските избори во САД во 2024 година. Овој преоден период трае три месеци, од претседателските избори во САД во ноември 2024 година до следната инаугурација во јануари 2025 година.

Според разузнавачкиот извор, Русија може да има за цел да изврши напад врз Европа за време на оваа транзиција, особено ако водечкиот републикански кандидат, поранешниот претседател Доналд Трамп, биде реизбран. Се очекува да следи помош за европските земји, иако со одредено задоцнување.

Во текот на неговата кампања за претседателската функција, поранешниот претседател Доналд Трамп постојано го критикуваше нивото на помош што администрацијата на претседателот Џо Бајден му ја дава на Кијив. Претседателот Володимир Зеленски, исто така, претходно предупреди дека резултатот од претстојните претседателски избори во САД во 2024 година може „многу силно“ да влијае на текот на руската војна против Украина.

Германскиот тинк-тенк ДГАП претходно издаде предупредувања до западните земји, сугерирајќи дека Русија може да изврши директен напад против НАТО за „помалку од шест до 10 години“, додека полската агенција за национална безбедност изрази поитна загриженост, проценувајќи дека Русија потенцијално би можела да го нападне НАТО за помалку од 36 месеци.

Бирото за национална безбедност на Полска предходно предупреди дека Русија би можела да таргетира членка на НАТО во Источна Европа, вклучително и земји како Полска, Естонија, Романија и Литванија за помалку од 3 години.

Драган Мишев