Запрашан дали Русија ќе отфрли превентивен тактички нуклеарен напад врз Украина, рускиот заменик министер за надворешни работи денеска рече дека одлуката за можна употреба на нуклеарно оружје е јасно наведена во руската воена доктрина.

Advertisements

„Имаме воена доктрина, таму е се напишано“, изјави Александар Грушко, пренесува руската државна новинска агенција РИА.

Официјалните руски принципи за воено распоредување дозволуваат употреба на нуклеарно оружје доколку тоа, или други видови оружја за масовно уништување, се користат против нив или ако руската држава се соочи со егзистенцијална закана од конвенционалното оружје, пишува Ројтерс.

Прикажи повеќе