Во германската сојузна покраина Саксонија, властите издадоа стотици казни во последниве години на родителите затоа што нивните деца не биле вакцинирани против мали сипаници.

Окрузите пријавуваат различни бројки: додека Централна Саксонија пријави 185 казни во последните две учебни години, округот Герлиц пријави 314 казни само во 2023. Во Лајпциг, во истиот период беа поведени 184 прекршочни постапки.

Од март 2020 година, вакцинацијата против мали сипаници е законски задолжителна за децата кои посетуваат јавни институции како што се градинките или училиштата. Неодамна во Фогтланд имаше избувнување на болеста кај дванаесет деца на возраст меѓу неколку месеци и 13 години. Според Министерството за здравство, овие деца биле несоодветно вакцинирани.

Доколку оваа обврска не се исполни, мерките се различни: забрана за влез на невакцинирани деца може да се издаде во градинките, додека училиштата мора да примаат невакцинирани деца поради задолжително посетување. Сепак, училиштата ги пријавуваат невакцинираните деца до здравствените власти, кои потоа имаат можност да наметнат казни до 2.500 евра.

Сепак, казните се генерално помали. Обласната канцеларија на Бауцен спомена суми меѓу 50 и 200 евра за повеќе од 300 казни минатата година, додека окружната канцеларија на Пирна соопштува за 250 евра за секоја од 79-те казни во 2023 година. „Задолжителното образование ја прекршува задолжителната вакцинација“, објаснуваат од Министерството за култура, нагласувајќи дека невакцинираните деца сепак мора да се примаат во училиштата.

Бројот на забрани во градинките го истакнува построгиот третман: во областа Бауцен, на пример, има 13 забрани, а во Дрезден вкупно 39 од примената на Законот за заштита од сипаници, од кои 26 се веќе укинати.

Честопати проблемот не е недостатокот на вакцинација само по себе, туку тоа што родителите не ги дале потребните докази за тоа. „Забраната за посетување градинка во моментов постои за 13 деца“, велат од градската управа.

Постојаниот комитет за вакцинација (СТИКО) препорачува двојна вакцинација против мали сипаници во комбинација со заушки и рубеола за сите деца.

Затоа, бебињата и малите деца треба да ја примат првата доза на вакцинација помеѓу единаесет и четиринаесет месеци, а втората доза помеѓу петнаесет и дваесет и три месеци.

Ако статусот на вакцинација на возрасните родени по 1970 година или на оние кои не примиле ниту една или само една вакцинација во детството е нејасен, се препорачува и единечна вакцинација.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.