Бројот на Американци кои развиваат ретка алергија на месо од каснувања од крлежи се зголемува и можеби веќе зафатиле дури 450.000 луѓе, тврдат научниците, пишува Би-Би-Си.

Новите податоци објавени од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажуваат нагло зголемување на случаите на алфа-гал синдром. Поради алергија на неколку видови месо или производи од животинско потекло, може да дојде до реакција опасна по живот.

Американските научници пронајдоа алфа-гал во плунката на крлежот Amblyomma americanum, кој има бела дамка на грбот и главно се наоѓа во јужните и источните делови на САД. Експертите предупредуваат дека поради климатските промени, бројот на овие крлежи се зголемува и дека може да се шират на друго место, надвор од САД.

Едно лице може да се разболи од каснувањето на Amblyomma americanum ако консумира одредено месо и животински производи добиени од цицачи. Списокот на опасни намирници за луѓето кои страдаат од синдромот алфа-гал вклучува свинско, говедско, зајачко, јагнешко, дивеч, желатин, млеко, некои млечни производи и лекови.

Симптомите на сè уште слабо разбраниот синдром вклучуваат стомачни грчеви, дијареа, осип и отежнато дишење, што може да предизвика фатална анафилакса.

Реакциите на синдромот на алфа-гел може да варираат од личност до личност, почнувајќи од благи до тешки или дури и опасни по живот, вели ЦДЦ. Анафилакса, потенцијално опасна по живот реакција која вклучува повеќе органски системи, може да бара итна медицинска помош. Сепак, луѓето можеби нема да имаат алергиска реакција по секое изложување на алфа-гал, забележува ЦДЦ.

Поради тоа колку бавно телото го вари месото, може да биде многу тешко да се забележат симптомите што се појавуваат. Повеќе од 110.000 случаи се откриени од 2010 година, вели ЦДЦ. Од 2017 до 2021 година, бројот на случаи се зголемувал за околу 15.000 годишно.

Поради тешкотијата на дијагнозата, ЦДЦ вели дека вкупно до 450.000 Американци можеби развиле алергии на месо поради алфа-гал. Истражувањето минатата година на 1.500 американски лекари и здравствени работници покажа дека 42 отсто од нив никогаш не слушнале за синдромот.

Во истражувањето, исто така од ЦДЦ, околу една третина од групата рекоа дека не се многу сигурни во нивната способност да ја идентификуваат болеста. Само 5 отсто од анкетираните изјавиле дека се многу сигурни во своите способности.

Синдромот Алфа-гал беше случајно откриен во 2008 година, откако американските истражувачи открија неочекувани резултати додека тестираа лек за рак.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.