Македонскиот фудбалер од средниот ред на Наполи, Елиф Елмас го привлече интересот на водечките шпански клубови.

Според „La Gazzetta dello Sport“, 22-годишниот Македонец го следат Реал Мадрид и Барселона.

Од претставниците на мадридскиот клуб посебно внимание на Елмас му посветува тренерот Карло Анчелоти, кој соработуваше со нашиот репрезентативец во Неапол.

Оваа сезона во италијанскиот шампионат Елмас има постигнато еден гол на 12 натпревари.