Путин подготвува псеудо избори на окупираните територии со помош на единици слични на озлогласената НКВД како во времето на Сталин

На 17 март режимот на Путин ќе одржи таканаречени „претседателски избори“ и ќе ги охрабри украинските граѓани на привремено окупираните територии (ПОТ) да учествуваат во оваа фарса.

Според Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност, вклучувањето на Украинците од ПОТ на руските избори е уште еден чекор на окупаторот кон незаконско инкорпорирање на заземените територии на Украина во Русија, пренесува Укринформ.

Учеството на Украинците на руските избори нема никаква врска со изразување волја и е правно неважечки чин. Лицата кои учествуваат во организацијата и спроведувањето на нелегални избори на TOT, или јавно повикуваат да се одржат, ќе сносат одговорност во согласност со Кривичниот законик на Украина според членот за колаборационизам (член 111-1, дел 5 од Кривичниот законик на Украина).

Во исто време, сегашното украинско законодавство не предвидува кривична одговорност само за фактот на учество, вклучително и присилно учество, на таканаречените „избори“ што Русија ги подготвува на привремено окупираните територии на Украина.

Бојкотот на руските „избори“ на ПОТ е форма на отпор кон окупацијата што ја приближува победата на Украина. Во исто време, секој Украинец под окупација мора да го земе предвид степенот на личен ризик кога дејствува во спротивност на напаѓачите.

Русиѕте се подготвуваат за псеудоизбори на окупираните терирории. Фото: Ukrainian world congres

Според Ukrainian world congres, Русија активно се подготвува за таканаречените претседателски „избори“ на окупираните територии на Украина, закажани за 17 март. За таа цел нови единици на руските репресивни сили пристигнуваат во градовите, како во времето на Сталин, информираат од Националниот центар за отпор (НРЦ).

„Поточно, распоредување на полициски единици и засилени одреди на руската гарда се забележани на привремено окупираните територии. На руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) и е доделена севкупна контрола на овие единици. Примарната цел е да се потисне секоја подземна активност што може да ги наруши претстојните руски претседателски избори“, се вели во текстот.

Сепак, Русите предвидуваат предизвици со излезноста на жителите на псевдоизборите, па оттука и зголемување на учеството во таканареченото „гласање“ преку присилно гласање на нивниот воен персонал.

„Главната цел на „изборите“ на привремено окупираните територии не е да се избере Владимир Путин за претседател, бидејќи изборите во Русија не се алатка за промена на владата, туку да има „висок одѕив“ што наводно треба да укаже на поддршка. за окупацијата од мештаните. За да го зголемат бројот на луѓе кои гласаа, Русите организираа „избори“ во нивните окупациски единици лоцирани на привремено окупираните територии“, пишува НРЦ.

Окупаторските сили треба да го завршат гласањето до 15 март, а нивните гласачки ливчиња ќе бидат основа за фалсификување на излезноста.

Русите им ветуваат и на пензионерите на привремено окупираните територии 5.000 рубли за учество на псевдоизборите.

„Непријателот оди од куќа до куќа и нуди „хуманитарна помош“, но условот за да ја добие е да се пополни гласачко ливче. Средствата се даваат и без руски пасош. Ваквите акции се насочени кон зголемување на излезноста, што, според Кремљ, треба да ја легализира окупацијата“, пишува НРЦ.

Истовремено, украинското движење на отпорот е подготвено да им се спротивстави на окупаторите. Жолтите ленти и патриотските плакати се повеќе доминираат на улиците на привремено окупираните градови во областите Донецк и Луганск, како и на Крим.

Движењето на отпорот на окуоираните територии со жолти ленти и плаката по улиците му пркоси на окупаторот

Во Јалта, активистите ја отстрануваат пропагандата под руско знаме од поштенските сандачиња што ги дистрибуираа Русите пред лажните избори и ги уништуваат.

„Жителите на Симферопол се подготвуваат да ги бојкотираат изборите на окупаторот. Крим неизбежно ќе биде ослободен од окупаторите. Очекуваме ослободување, ги чекаме вооружените сили на Украина“, напишаа активистите од движењето Жовта Стричка („Жолта лента“).

Жолтите ленти, користени како симбол на Движењето за јавен отпор, како што објави ЦИВИЛ Медиа во август 2022 година, се појавија и на улиците во окупираните населби во регионот Херсон, кога агитираа меѓу жителите на Херсон да се бојкотира псевдореферендумот закажан од руските окупатори во регионот.

Драган Мишев