Путин испраќа единици од Далечниот Исток за да ги надополни загубите во Украина

Русија испраќа војници од воените единици на далечниот исток, вклучително и од нејзината Пацифичка флота и 11-та единица на Воено воздухопловство и Единиците за воздушна одбрана, за да ги надополни персоналните загуби во Украина, соопшти одбранбеното разузнавање на Украина, пренесува Укринформ.

Москва ги презема овие активности за да ги надополни загубите на руската армија претрпени за време на борбите во Украина и за снабдување со нови воени единици.

Според разузнавачите, овие воени единици претходно не биле директно вклучени во непријателствата против Украина.

Командантот на руската Пацифичка флота, Виктор Лиина, ги прекина ротациите во Сирија и го испраќа целиот персонал во борбената зона во Украина. Станува збор за околу две илјади војници од териториите Приморски и Камчатка.

Околу 400 војници од воените единици на 11-та Воено воздухопловство и Единиците за воздушна одбрана стационирани во Хабаровскиот крај ќе се приклучат на 155. и 40. поморска бригада, кои се борат против Украина и имаат недостиг од персонал поради значителни загуби.

Дел од персоналот од воените единици на далечниот исток на Русија ќе се приклучат на новата бригада за моторизирана пушка која се формира во Воронеж.

Вкупните борбени загуби на Русија во Украина од 24 февруари 2022 година до 12 април 2024 година изнесуваат околу 451.730 руски воен персонал, вклучувајќи уште 840 војници убиени или ранети во акција во изминатиот ден.

Според објавата на Фејсбук на Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинските бранители уништиле 7.146 непријателски тенкови (+9 во изминатиот ден), 13.698 оклопни борбени возила (+19), 11.486 артилериски системи (+34), 1.042 повеќекратни ракетни системи за лансирање (+2), 755 системи за противвоздушна одбрана. +1), 347 авиони, 325 хеликоптери, 9.161 беспилотни летала (+57), 2.087 крстосувачки ракети (+18), 26 воени бродови/секачи, 1 подморница, 15.339 моторни возила (+41) и 1.888 (+41) единици за специјална опрема 6).

Драган Мишев