Започна втората полуфинална вечер од Евровизија 2022, а на сцената прва настапува Финска, односно бендот The Rasmus со песната “Jezebel”.

Пејачот се појави со жолт мантил, а во раката држеше и балон што потсети на главниот негативец од хорор филмот „It“ (Toa) – танцувачкиот кловн, Пенивајз.