Во Заводот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“, тим од лекари-електрофизиолози, медицински сестри, инструмент-техничари и техничари, првпат во Србија и Европа, во еден ден изведоа дури 16 катетерски аблации на атријална фибрилација со криобалон. соопштија од оваа здравствена установа .

Тимот на лекари кои ги извршија овие интервенции го сочинуваа д-р Милосав Томовиќ, д-р Велибор Ристиќ и д-р Дејан Којиќ. Сите пациенти се чувствуваат добро и ден по интервенцијата ќе бидат отпуштени во своите домови.

Гледајќи ја достапната литература од најголемите здравствени домови, засега нема податоци дека некоја институција во Европа направила толку интервенции од ваков тип во еден ден.

Заводот за кардиоваскуларни заболувања „Дедиње“ со својата логистика и посветеноста на сите служби на установата покажа дека нема пречки во желбата да се намали листата на чекање, а не така одамна се чекаше ваква интервенција. за неколку години, а сега – до само неколку месеци.

„Со овој денешен подвиг Институтот за кардиоваскуларни заболувања Дедињеш дефинитивно влезе во салата на славните, не само во српската, туку и во европската медицина, соборувајќи необичен рекорд – 16 криоаблации во еден ден. Заводот Дедиње е куќа во која се вршат нови процедури и им нуди шанса на младите да напредуваат, а ништо не мириса поубаво и поубаво од успехот што ја одбележа оваа куќа и нејзиното 45 години постоење. Кај нас нема граници и ќе бидеме уште поуспешни. И сега, на крајот од оваа календарска година, соборивме уште еден европски, а можеби и светски рекорд. И сега, за помалку од 12 часа, направивме најголем број катетерски криоаблации за третман на срцева аритмија, а најчеста од нив, несомнено, е атријалната фибрилација. Не бркаме бројки и записи само за да зборуваме за тоа, туку со ова покажуваме дека сме организирана здравствена компанија, која има логистика и суштина во својата работа, поддржана од работата на сите други служби. Тоа го можат само организираните системи како Институтот „Дедиње“. Сите наши помошни служби функционираа, како и секогаш, беспрекорно – пред се кардиологија, потоа анестезиологија, приемни одделенија, рендген… и се беше во максимална функција“, се наведува во соопштението.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.