Првите два случаја на омикрон варијанта на коронавирус се потврдени во Албанија, изјави денеска Еугена Томини, директорка на Институтот за јавно здравје.

Таа прецизира дека овие случаи се потврдени со лабораториска дијагностика, пренесува порталот Panorama.al

Според неа, делтата сè уште е доминантна варијанта на корона вирусот во Албанија.

Прикажи повеќе