Според кинеските здравствени власти, раширување на вирусот меѓу луѓето е тежок. Детето погодено од вирусот живее во живинарско семејство.

Првиот човечки случај на птичји грип H3N8 е потврден во Кина, но здравствените власти велат дека постои низок ризик од широко распространето пренесување меѓу луѓето.

Познато е дека H3N8 постои од 2002 година, а првпат се појавил кај северноамериканските водни птици. Познато е дека заразува коњи, кучиња и фоки, но претходно не бил откриен кај луѓето.

Кинеската Национална здравствена комисија извести дека четиригодишно момче кое живее во централната провинција Хенан било позитивно на тестот за сојот откако било хоспитализирано на почетокот на овој месец со треска и други симптоми. Семејството на момчето одгледувало кокошки дома и живеело во област населена со диви патки, се вели во соопштението на NHC. Момчето беше директно заразено од птиците и беше откриено дека сојот нема „способност ефикасно да зарази луѓе“, додаде комисијата.

NHC потоа додаде дека случајот на момчето бил „вкрстен пренос на само еден вид, а ризикот од пренос во големи размери е низок“. Властите потоа го предупредија населението да се држи подалеку од мртви или заболени птици и да побара итен третман при треска или респираторни симптоми.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.