Првиот пациент со чип на компанијата „Неуралинк“ вграден во мозокот веќе може да контролира компјутерски глушец со своите мисли, соопшти првиот човек на компанијата, Илон Маск.

Напредокот е добар и се чини дека пациентот целосно се опорави… Пациентот може да го движи глувчето околу екранот само со размислување“, објасни американскиот претприемач.

Сега, според Илон Маск, невротехнолошката компанија го тестира процесот на кликнување на копче на глувчето.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.