„Конвојот на слободата“, кој е планирано утре да пристигне во Париз, по урнекот на канадското движење на камионџии против мерките за сузбивање на ковид-19, ќе биде забранет за да се спречи блокада на градот, а ваквиот конвој ќе биде забранет и в понеделник во Брисел, соопштија денеска француски и белгиски официјални лица.

Организаторите на протестот, кој се чини дека се проширува, сакаат да изразат незадоволство од сертификатите за ковид-19 воведени во Франција на 24 јануари и се претставуваат како членови на „Жолтите елеци“, протестното движење од 2018 и 2019 година, водено од зголемувањето на цените на бензинот што се претвори во бунт против претседателот Емануел Макрон.

Прикажи повеќе