Според Кабинетот на претседателот на Украина, украинската делегација ја сочинуваат, меѓу другите, министерот за одбрана Алексеј Резников, лидер на фракцијата „Слуга на народот“ и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Дејвид Арахами, советник на претседателот Кабинетот, Михаил Подољак, прв заменик-шеф на украинската трилатерална контакт група, Андреј Костин, пратеникот Рустем Умеров и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Микола Точицки, пренесе Спутник.

Руската делегација, според агенцијата, ќе ја пречека помошник претседателот на Русија, Владимир Медински, Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Андреј Руденко, заменик министерот за одбрана Александар Фомин, шефот на Меѓународниот комитет на Државната дума Леонид Слуцки и рускиот амбасадор во Белорусија Борис Гризлов.

Клучното прашање на преговорите е итен прекин на огнот и повлекување на војниците од територијата на Украина, се вели во соопштението на кабинетот.

Прикажи повеќе