реклама

Ирската пејачка Шинејд О’Конор почина на 56-годишна возраст, пренесува „Ајриш тајмс“.

Познатата даблинска пејачка Шинејд О’Конор има издадено 10 студиски албуми, додека нејзината песна „Nothing Compares 2 U“ беше прогласена за светски сингл број еден на Билборд музичките награди во 1990 година.

реклама

Тоа беше нејзиниот голем одмор на глобалната музичка сцена со нејзината хипнотизирачка верзија на песната оригинално напишана од Принс. Официјалното музичко видео во кое таа гледа директно во камерата, кое беше исклучително популарно во деведесеттите, особено поради нејзиниот емотивен настап, на YouTube е прегледано речиси 400 милиони пати.

Таа беше позната по нејзината избричена глава и отворените ставови за религијата, сексот, феминизмот и војната како и по нејзината музика, а дел од јавноста ќе ја памети и по кинењето на фотографијата на папата Јован Павле Втори. за време на телевизиско гостување во емисијата „Saturday Night Live“, пишува Reuters.

реклама

Ја освои првата награда за класичен ирски албум на музичките награди RTÉ Choice претходно оваа година. Пејачката наградата за „Не го сакам она што не го добив“ ја посвети на „секој член на ирската бегалска заедница“.

Таа остана со три деца. Нејзиниот син Шејн почина минатата година на 17-годишна возраст.

реклама