Поразот на Турција од Белорусија не е единственото изненадување кое се случи вечерва во кошаркарските квалификации за СП 2023.

Порази претрпе Грција од Велика Британија, како и Германија од Естонија, додека Србите дома со мака победија со 101-100 ја победија Летонија.

Македонија утре ќе се обиде првпат во својата историја да ја победи Шпанија. Тоа можеби делува како невозможна мисија, но неиграњето на ѕвездите од НБА и Евролигата, ги оштетува и ослабува најдобрите селекции во Европа, па се случуваат изненадувања.