Илон Маск навести дека е подготвен да преговара за нова цена за Твитер, бидејќи го паузираше купувањето додека не се утврди бројот на ботови на платформата.

Да потсетиме, сопственикот на Tesla и SpaceX се согласи да го купи Twitter за 44 милијарди долари, а потоа одлучи да ги истражи наводите за лажни нарачки. За време на неодамнешната конференција во Мајами, тој откри дека пониската цена „не е исклучена“, пренесува Bloomberg.

Ботовите се најголема грижа

Американскиот милијардер истакна дека неговата најголема грижа е бројот на ботови на Твитер.

Компанијата проценува дека има околу 5% лажни / спам сметки на платформата, но Маск сака да ја испита оваа бројка.

Поради таа причина, тој го паузираше купувањето, кое вклучува „пенали“ од една милијарда долари (во случај на повлекување), пренесува CNET.

Пад на вредноста на акциите

Овој развој ги намали очекувањата за успех во продажбата, додека акциите на Twitter паднаа за повеќе од 8% (37,39 долари).

За потсетување, Маск се согласи да плати 54,20 долари по акција, што значи дека нивната вредност е веќе драстично помала.

Адвокатите кои ги застапуваат Маска и Твитер не сакаа да ја коментираат можноста да се преговара за нова цена.

Шансите се пола-пола

Аналитичарот на Wedbush Securities Ден Ајвс проценува дека во моментов има 50% шанси продажбата на Twitter да биде успешна.

Маск го критикуваше начинот на кој платформата ги регулира лажните сметки, а еден од неговите предлози е да се проверат сите корисници.

Истовремено, тој се залага за слобода на говорот, додека неодамна најави можност за отстранување на забраната од сметката на Доналд Трамп, доколку тој стане сопственик.