Чешката тенисерка Каролина Мухова нема да учествува на Австралија Опен 2022.Годинава Мухова во Мелбурн стигна до полуфиналето.

Таа ја заврши сезоната 2021 пред предвиденото поради повреда на стомачниот мускул што ја доби на почетокот на годината во Австралија и која периодично се влошуваше за време на турнирите.

Во главната ждрепка на Австралија Опен, на нејзино место ќе дојде Мисаки Дои.

Генерално, од полуфиналистите-2021 во Мелбурн ќе настапи само Наоми Осака.

Покрај Мухова, од турнирот веќе се повлекоа Серена Вилијамс и Џенифер Брејди.