Црн чад и оган е забележан во близина на украинската разузнавачка канцеларија во Киев, пренесува агенцијата Асошиејтед Прес.

Пожарот се случува во моменти кога Русија започна напад со широк опсег на Украина, погодувајќи градови и воени бази со воздушни напади или гранатирање, додека цивилите со возови и автомобили се обидуваат да се извлечат од милитаризираната зона.

Украинците кои долго време се подготвуваа за можноста за напад, се повикани да останат дома и да не паничат, иако официјалните лица рекоа дека руските трупи се тркалаат во Украина, а големи експлозии се слушнаа во главниот град Киев, Харков на исток и Одеса на западот на државата.

Прикажи повеќе