Откако беше потврдено дека шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин загинал во авионска несреќа во Русија, каналите на Телеграм поврзани со Вагнер најавија брутална одмазда.

„Отворено кажуваме дека главните осомничени за смртта на Пригожин седат во Кремљ. Државниците на чело со Путин се обиделе да го убијат. Сите се прашуваат што ќе правиме ако се потврди смртта на Пригожин. Само едно ќе ви кажам – подгответе се за нас! Ќе организираме втор марш кон Москва!“, објавено е на каналот Зелена зора.

Украинскиот национален центар на отпор, пак, објави дека конвои ловци Вагнер веќе ја напуштаат Белорусија и се упатуваат кон Русија.

Извори во Белорусија велат дека некои од базните кампови на Вагнер биле демонтирани во текот на ноќта од среда кон четврток и дека членовите на приватната воена група формирале конвои за да ја напуштат земјата.

„Колоните најверојатно одат кон границата со Русија“, соопштија од Центарот.

Прикажи повеќе