реклама

САМО оние поединци кои со години се бореле со губење на вишокот килограми, разбираат колку овој процес може да биде напорен и одзема многу време. Сепак, како што објави Харвард Хелт, постојат одредени навики кои ги имаат сите оние луѓе кои никогаш немаат проблеми со дебелеење или прекумерна тежина. Еве ги навиките.

Одвојуваат време да подготват здрави оброци

реклама

Домашната храна има многу помалку калории, масти, сол и шеќер отколку ресторанската и повеќето ултра-обработена храна. Но, потребно е време и напор да се изберат рецепти, да се оди во продавница и да се готви. За да заштедите време во кујната, експертите препорачуваат користење на претходно исечен зеленчук и варени цели зрна (како кафеав ориз) од замрзнувачот. Дополнително, диететичарите советуваат да складирате едноставни, здрави грицки, како што се овошје, зеленчук и јаткасти плодови.

Јадат полека

реклама

Следниот пат кога ќе седнете на маса, експертите советуваат да јадете најмалку 20 минути. Имено, приближно толку му е потребно на мозокот да добие информација дека човекот е сит. Токму така се хранат сите оние кои немаат проблеми со вишокот килограми, бидејќи пребрзото јадење ја зголемува веројатноста за прејадување. Советите на експертите за продолжување на времето на оброците вклучуваат џвакање на секој залак малку подолго од вообичаеното, спуштање на вилушката помеѓу секој залак и често пиење вода за време на оброците.

Јадат оброци со еднаква големина, почнувајќи со појадок

реклама

Повеќето луѓе обично јадат мал појадок (или воопшто не), ручек со средна големина и голема вечера. Но, диететичарите советуваат дека би било подобро калориите да се распределат порамномерно во текот на денот. Како прво, мал или непостоечки појадок може само да го зголеми апетитот, што во повеќето случаи доведува до прејадување. Утринскиот оброк помага и во забрзување на метаболизмот со стимулирање на ензимите кои ни помагаат да согоруваме маснотии. Покрај тоа, внесувањето на најмалку 450 калории по оброк може да помогне да се избегне глад помеѓу оброците.

Тие не ја занемаруваат важноста на квалитетниот сон

Многу студии го поврзуваат премалиот сон со зголемен ризик од прекумерна тежина или дебели. Како што објаснуваат експертите, луѓето кои спијат помалку од шест часа навечер обично имаат неправилни навики во исхраната, вклучувајќи почести и помалку хранливо богата храна која само придонесува за зголемување на телесната тежина.

Редовно се мерат

Доколку веќе немате, диететичарите советуваат дека би било добра идеја да набавите дигитална вага и редовно да се мерите. Имено, на повеќето луѓе им е тешко или заморно да ги следат нивните калории, како од храната што ја јадат, така и од оние што ги согоруваат со вежбање. Но, секојдневното мерење ќе ни каже сè што треба да знаеме за нашиот напредок, според експертите. Исто така, истражувањата покажуваат дека луѓето кои често се мерат имаат поголема веројатност да ослабат и да ја задржат посакуваната тежина.

реклама