Шведска се пласираше во финалето на ЕП во ракомет.Швеѓаните по лошито старт се консолидираа пред се на сигурниот Палича кој освен бравурозните интервенции имаше и три гола по што скандинавците  првото полувреме го добија со 17-14 .

Конечниот резултат беше 34-33 за Викинзите. Готфридсон со 9 гола и Пелас со 7 беа најефикасни во шведскиот тим, а голманот

Паличка имаше 12 одбрани од кои едната во последните секунди, и даде дури три гола.

И пред четири години во Загреб, во големото финале на ЕП играа Шпанија и Шведска, тогаш се радуваше Црвената фурија, а во 1998 година на првенството во Италија,