Пакистан соопшти дека две деца загинале во ирански напад во пограничната југозападна провинција Балучистан

Пакистан соопшти дека две деца загинале, а три други се повредени во нападите на соседен Иран во вторникот.

Иран тврди дека цели биле две бази поврзани со милитантната група Џаиш ал-Адл, според новинската агенција поврзана со војската на земјата.

Но, како што пренесува Би-би-си, Пакистан го отфрли ова, нарекувајќи го „незаконски чин“ што може да доведе до „сериозни последици“. Ракетниот напад на Иран врз Пакистан е речиси без преседан. Нападот во вторникот погоди село во огромната југозападна провинција Балучистан, која граничи со двете земји.

Во остро формулирана изјава, пакистанското Министерство за надворешни работи остро го осуди „неиспровоцираното нарушување на неговиот воздушен простор од страна на Иран“.

Тој го нарече инцидентот „целосно неприфатлив“, додавајќи дека е „уште позагрижувачки што овој незаконски чин се случил и покрај постоењето на неколку канали за комуникација меѓу Пакистан и Иран“.

Пакистан поднесе протест до „загрижен висок функционер“ во иранското Министерство за надворешни работи во неговиот главен град Техеран, додавајќи дека ова е „еклатантно кршење на суверенитетот на Пакистан“ и „одговорноста за последиците ќе биде директно на Иран“.

Пакистан и Иран се борат со вооружените сепаратистички групи со децении, вклучително и Џаиш ал Адл,  .

Безбедноста од двете страни на нивната заедничка граница, која се протега на околу 900 километри (559 милји), е долгогодишна грижа за двете влади.

Техеран ја поврза групата со нападите минатиот месец во близина на границата, во кои загинаа над десетина ирански полицајци.

Во тоа време, иранскиот министер за внатрешни работи Ахмад Вахиди рече дека одговорните милитанти влегле во земјата од Пакистан.  Џаиш ал-Адл е „најактивната и највлијателната“ сунитска милитантна група која дејствува во Систан-Балучестан, според канцеларијата на американскиот директор за национално разузнавање.

Пакистан е третата земја, по Ирак и Сирија, погодена од ирански напад во последните неколку дена.

Подготви: Драган Мишев