Топлотниот бран што зафати поголем дел од Пакистан принуди стотици луѓе да побараат медицинска помош, училиштата се затворени, а властите ги повикуваат луѓето да останат во затворени простории, да останат хидрирани и да избегнуваат непотребни патувања, соопштија локалните власти.

Некои места забележаа температури до 49 степени Целзиусови, лекарите рекоа дека лекувале стотици пациенти во градот Лахоре, додека голем број луѓе биле донесени во болниците во областите Хајдерабад, Ларкана и Јакобабад во јужната провинција Синд.

Локалните власти на една недела ги затворија сите училишта во провинцијата Пенџаб.

Деновиве дневните температури се за осум степени Целзиусови повисоки од просечната за мај, што предизвикува страв од поплави на северозападот од земјата поради топењето на глечерите од планините Каракорам и Хималаите.

Пакистан вели дека и покрај тоа што придонесува помалку од еден процент од емисиите на јаглерод, земјата го сноси најголемиот товар од глобалните климатски катастрофи.

Експертите велат дека неодамнешните промени во временските шеми се резултат на климатските промени предизвикани од човекот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.