Проблеми со „Фејсбук“ отворен преку пребарувач од предмалку пријавуваат корисници ширум светот, па и во Македонија. Дел од корисниците се соочуваат со бел екран и неможност да ја отворат социјалната мрежа.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.