Павел: Обезбедени се средствата за набавка на 800.000 артилериски гранати за Украина

 Обезбедени се средствата за набавка на 800.000 артилериски гранати за Украина, соопшти денеска претседателот на Чешка, Петер Павел.

Чешките медиуми јавија дека 18 земји се потпишале на иницијативата на Прага, пренесува МИА.

Норвешка претходно денеска соопшти дека ќе одвои 1,6 милијарди норвешки норвешки букви (153 милиони американски долари) за планираното купување. Осло ги следеше изјавите на оваа тема од Германија и Франција оваа недела.

Минатиот месец, претседателот на Чешка ја иницираше идејата трети земји да ја снабдуваат Украина со муниција произведена надвор од Европа.