Нов вид на коронавирусот „комбикрон“ е откриена во неколку европски земји, вклучително и Белгија, и е комбинација од сите подвидови на сојот омиркон.

Експертите забележуваат дека засега нема причина за паника бидејќи се чини дека оваа мутација не се шири побрзо или дава потешка клиничка слика од претходните варијанти.

„Комбикрон“ е создаден со мутација на моментално доминантниот подвид на вирусот омикрон во Белгија БА2 и доминантниот подвид од соседна Франција.

Во исто време, во Европа е откриена мутација во видот делта и омикрон, наречена делтакрон, која се уште не е потврдена во Белгија, но експертите предупредуваат дека овој хибриден вид може да предизвика проблеми доколку се спои со високата инфективност на омикрон, варијанта со висок патоген капацитет.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.