реклама

Како што откри член на штабот на покојната кралица Елизабета Втора, монархот никогаш не можел да го скрие својот бес откако принцот Хари и Меган Маркл јавно кажаа дека го имаат нејзиниот благослов да го користат прекарот од детството на кралицата за нивната ќерка.

Ако и се верува на најновата биографија на Роберт Хардман, насловена „Чарлс III: Нов крал. Нов суд. Внатрешната приказна“, покојната кралица Елизабета збесна по јавното појавување на војводата и војвотката од Сасекс, кои тврдеа дека таа им го дала својот благослов да ја именуваат нивната ќерка Лилибет, пишува тпортал.

реклама

Тоа е всушност прекарот на покојната кралица од нејзините помлади денови, како што најчесто ја нарекуваше нејзиниот покоен сопруг принцот Филип, а ова тврдење ги негираше изјавите на Хари и Меган дадени во јуни 2021 година, кога се роди малата Лилибет.

Тврдењето го изнесе вработен во покојната кралица Елизабета Втора, која, потсетувајќи се на тие денови, рече дека никогаш не ја видел кралицата толку бесна како кога Хари и Меган јавно изјавија дека никогаш не би го користеле нејзиниот приватен прекар доколку таа не дала поддршка.

реклама

Двајцата отидоа дотаму што дури и нивните адвокати во компанијата Schillings им кажаа на сите медиуми и издавачи, особено на Би-Би-Си, дека сите тврдења дека не побарале дозвола од кралицата се лажни и ќе бидат третирани како клевета, како и дека тие не сакаат да се повторуваат такви изјави.

реклама