Шефот на германската морнарица, вицеадмиралот Кај-Ахим Шонбах, поднесе оставка по контроверзните изјави за кризата во Украина, објави портпаролот на Министерството за одбрана.

Вицеадмиралот, кој меѓу другото ја оцени како глупава идејата дека Русија сака да ја преземе Украина, ја напушта функцијата, а одлуката ќе стапи на сила веднаш, изјави портпаролот за агенцијата Франс прес.

Неговата изјава предизвика дипломатска бура во време кога Германија и нејзините западни сојузници со недели предупредуваат за опасноста од руска инвазија на Украина.

Тој зборуваше на состанокот на еден институт одржан во петок во Њу Делхи, чија содржина кружеше на социјалните мрежи.

„Лесно е да му се оддаде почитта што ја бара и веројатно ја заслужува“, рече вицеадмиралот за рускиот претседател Владимир Путин.

Тој, меѓу другото, оцени дека полуостровот Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, „замина“ и нема да се врати во управата на Украина, што предизвика гнев во Киев. Тоа е изјава која исто така е целосно спротивна на ставот на неговата земја која бара враќање на Крим на Украина.