Некои салати не можеме да ги замислиме без тартар сос, а вкусот во ресторан е секогаш некако подобар отколку кога го правите дома.

Овој рецепт ќе ви помогне истиот да биде подобар отколку во ресторан, а со тоа значително ќе го подобрите вкусот на вашите јадења.

Одличен е и со сланина, како и пржени пиперки полнети со сирење.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 жолчки
  • 1 лажичка маслиново масло
  • 1 млад кромид
  • 50 гр кисели краставички
  • 1 лажичка сенф во прав
  • 120 гр кисела павлака
  • 1/2 лимон
  • зачин

Подготовка:

Јајцата сварете ги тврдо, па одвојте ги жолчките и белките. Сварените жолчки измешајте ги со суровите. Потоа додадете сенф во прав и сè добро измешајте. Постојано мешајте, па прелијте со маслиновото масло. Постепено додавајте сечкани краставици, копар, сецкан кромид. Додека мешате, додадете ја павлаката. На крајот, додадете сок од лимон и сè целосно измешајте. Послужете во сос. Сосот може да се чува во фрижидер до два дена. Доколку не можете да користите домашни јајца во чија свежина не се сомневате, тогаш подобро е да не ги додавате во сосот. Како замена, додадете уште малку маслиново масло.