Орбан се сопна на изборите за ЕУ, најлош резултат на Фидес во последните две децении

Унгарската владејачка партија Фидес е на пат да го добие својот најлош резултат досега на изборите за Европскиот парламент, откако раните резултати покажаа дека новиот предизвикувач освоил речиси 30 отсто од гласовите во неделата.

Петер Маџар – поранешен член и сегашен ривал на владејачката партија – и неговата партија Тиса освоија 29,7 проценти, со преброени 99 проценти од гласачките ливчиња. Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговите помали сојузници постигнаа 44,6 отсто, што е значително пониско отколку што предвидуваа анкетите, пренесува Политико.

Резултатот е пад од 2019 година, каде Фидес доби 51,48% од гласовите и ќе испрати 13 европратеници заедно со нивните сојузници во Европската народна партија, Демохристијаните.

Тие би бил најлошиот резултат на Фидес на националните избори или изборите во ЕУ во речиси две децении. Фидес само еднаш освои помалку од 50 отсто од гласовите во изминатите две децении, со 47,4 отсто во 2004 година. Прелиминарните резултати ќе му дадат на Орбан 11 европратеници, а на Маѓар седум места.

Резултатот од неделата е „огромна победа за Петер Маџар и огромен неуспех за Фидес“, рече Петер Креко, извршен директор на независниот тинк-тенк „Политички капитал“. „Фидес има вистински предизвикувач.

Поранешен функционер на партијата Фидес и поранешен сопруг на поранешната унгарска министерка за правда Јудит Варга, Маџар ги галванизираше гласачите со оградување против корупцијата и режимот на Орбан, откако ја фрли својата крпа во рингот претходно оваа година. Тој вети дека ќе ги врати назад милијардите од фондовите на ЕУ наменети за Унгарија, кои беа замрзнати од Брисел поради загриженоста за владеење на правото.

„Ова е Ватерло на фабриката за електрична енергија Орбан, почеток на крајот“, рече Маџар по резултатот.

„Денеска се одржаа два избори, и ние победивме на двете“, возврати Орбан на постизборниот митинг во Будимпешта, во врска со локалните избори во Унгарија што се одржаа истиот ден. „Освојувавме важни победи во тешка битка.

Гласањето беше одбележано и со висока излезност, со 58,7 отсто излегоа на гласачките кутии во неделата, наспроти 43,4 отсто на изборите за ЕУ ​​во 2019 година.

Според Еуроњуз, доколку очекуваните резултати се остварат, Тиса треба да испрати околу седум европратеници во Европскиот парламент.

Владата на Орбан се соочи со повеќе скандали, вклучително и скандал со сексуална злоупотреба што резултираше со оставка на неколку клучни членови на неговата партија.

Неколку помали партии го сочинуваа остатокот од гласовите, при што Унгарската социјалистичка партија се предвидува дека ќе добие 8,26 отсто од гласовите и екстремно десничарското движење „Наша татковина“ со 6,76 отсто.

Унгарија во јули треба да го преземе шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ.

Драган Мишев