Рекорден број нови случаи на коронавирус се регистрирани во САД, соопшти Федералната здравствена агенција. Центрите за контрола и превенција на болести идентификуваа просечно 316.000 луѓе заразени дневно во изминатата недела. Ова значи речиси 700 нови случаи на 100.000 жители.

Во средата беше поставен рекорд од речиси 490 илјади идентификувани заразени. За време на големиот бран на коронавирус во САД во декември минатата година и јануари, во просек беа пријавени околу 250.000 нови случаи дневно.

Бројот на заразени во САД рапидно расте во изминатите седум денови. Властите го објаснуваат ова со новата, високо заразна варијанта на коронавирус Омикрон. Во некои делови од земјата, сепак, сојот Делта останува широко распространет.

Прикажи повеќе