На почетокот на секоја нова година се сумираат успесите од минатата, а музичките обично се одредуваат според рангирањето на Billboard за најслушаните песни во светот. Апсолутен победник во 2023 година е песната „Flowers“, во која Мајли Сајрус пееше за женската моќ.

Во песната Flowers, Мајли зборува за самољубие и храброст, а многумина веруваат дека нејзиниот текст содржи пораки до нејзиниот поранешен сопруг Лиам Хемсворт.

Песната урива рекорди откако излезе и на крајот се најде на самиот врв на листата на 20 најслушани песни во светот. На пример, по објавувањето, собори неколку рекорди на Spotify и собра повеќе од 7,7 милиони прегледи во првите 24 часа.

Високото второ место го зазеде песната Calm Down на нигерискиот рапер Дивајн Икубор, попозната како Рема и Селена Гомез, објавена во 2022 година. Новата верзија на песната го зацементира своето место веднаш по објавувањето, а зборува за љубовта.

Третата најслушана песна во светот е Kill Bill, на пејачката Солана Имани Роу, попозната по нејзиното уметничко име SZA, која е за одмазда.

Во продолжение погледнете кои други песни се најдоа на листата на 20 најслушани песни во светот во 2023 година.

4. Anti-Hero, Taylor Swift

5. Die For You, The Weeknd & Ariana Grande

6. As It Was, Harry Styles

7. Unholy, Kim Petras & Sam Smith

8. I’m Good (Blue), David Guetta

9. Creepin’, Metro Boomin, The Weeknd, 21 Savage

10. Last Night, Morgan Waller

11. La Bebe, Yng Lvcas & Peso Pluma

12. Ella Baila Sola, Eslabon Armado & Peso Pluma

13. Until I Found You, Stephen Sanchez

14. I Ain’t Worried, OneRepublic

15. Save Your Tears, Ariana Grande & The Weeknd

16. Another Love, Tom Odell

17. Seven, Jungkook

18. TQG, Karol G & Shakira

19. La bachata, Manuel Turizo

20. Cupid, Fifty Fifty