реклама

Елон Маск стана најследената личност на Твитер со 133,1 милиони следбеници. Тој го надмина поранешниот американски претседател Барак Обама, кој моментално има 133 милиони следбеници.

Според Гинисовата книга на рекорди, Twitter има околу 450 милиони активни корисници месечно. Околу 30 отсто од нив го следат Маск, кој минатиот октомври го купи Твитер за 44 милијарди долари. Откако Маск ја презеде сопственоста на компанијата, Twitter изгуби повеќе од половина од својата вредност.

реклама

Покрај Маск и Обама, некои други корисници имаат милиони следбеници на социјалната мрежа.

Ова се моментално најследените луѓе на Твитер.

  1. Илон Маск – 133,1 милиони следбеници
  2. Барак Обама – 133 милиони следбеници
  3. Џастин Бибер – 113,2 милиони следбеници
  4. Кети Пери 108,3 милиони следбеници
  5. Ријана – 108,2 милиони следбеници
  6. Кристијано Роналдо – 108,1 милиони следбеници
  7. Тејлор Свифт – 92,5 милиони следбеници
  8. Нарендра Моди – 87,5 милиони следбеници
  9. Доналд Трамп – 87,3 милиони следбеници
  10. Лејди Гага – 84,8 милиони следбеници

реклама